Василев: Време е да правим модерна икономика и да вдигаме доходите
Следвайте " Гласове " в Телеграм
Бюджетът е разчетен при равнища на събираемост, които са същите като тази година и малко по-малко от миналогодишните, които бяха събрани, тъй че от тази позиция нямаме проблеми с приходната част. Въпросът е коя част от Брутният вътрешен продукт се събира като налози. Предвидени са 37,5%, колкото и тази година. Миналата година успяхме да съберем над 38% налози като % от Брутният вътрешен продукт, тъй че там нямаме проблем. Това съобщи министърът на финансите Асен Василев.
„ Проблемите, съгласно мен, и това, което виждам, са, че се демонстрира към този момент за трета година, че България може да има 3% недостиг, може да има същинска обществена политика – виждате заложеното нарастване на приходите, над 11%, може да има рекордни вложения – 12 милиарда заложени като вложения, и всичко това да се върже с данъчната политика без да се вдигнат ставките на налозите ", сподели Василев.
Финансовият министър добави, че тази година ще приключим, както и предходната година, на недостига, който е заложен в бюджета – 3% на начислена основа. „ За следващата година отново сме планували 2,9% на начислена основа ", добави той.
„ Повечето рецензии, които идват, са основани на философията на „ постната пица ". Време е да вършим съвременна стопанска система и да подвигаме приходите на жителите. Виждате, че задържаме данъчната политика. И работим за вложения в страната ", добави финансовият министър.
Мисля, че българският народ имаше задоволително постна пица в годините, сподели финансовият министър, който е безапелационен, че е време да вършим съвременна стопанска система, повдигане на приходите за жителите.
„ Виждате, че задържаме данъчната политика, тъй че не се трансформират данъчните ставки и другото, което вършим, е да има вложения в страната, тъй като политиката, която организираме от 2021 година до момента е, че няма по какъв начин да сме богата страна, в случай че заплатите и приходите са ниски ", означи Василев и добави, че би трябвало да се вдигне цената на труда, да станат по-високи заплатите, а в това време да се влага в нови машини, в пътища, в железници, тъй че страната да може да дръпне напред.
„ Политиката, която организираме от 2021 година до момента, е, че няма по какъв начин да сме богата страна, в случай че заплатите и приходите са ниски. Трябва да се вдигне цената на труда, би трябвало да станат по-високи заплатите. В същото време да влагаме в нови машини, в пътища, в железници, тъй че страната да може да дръпне напред и да се вдигне продуктивността на труда ", сподели Василев.
Той сподели, че няма да се подвига налог „ Сгради ". И че общините се дава опция сами да дефинират данъчната си основа и ставка.
„ Според текста на Сдружението на общините всяка община има да употребява статистиката, с цел да дефинира за всеки регион, а освен за цялата община, ставките ", сподели Асен Василев.
„ Всяка община ще си го преценя, ще си има нейното решение в нейния общински съвет. Нито една стотинка от тези налози не идва в страната. Нито път МФ или страната могат да накарат някой да вдигне каквото и да е налози. Това предложение, което идва от самите общини. Ние сме механически вносители на това предложение в Народното събрание, тъй като общините нямат директна парламентарна самодейност. Но това е предложение, което идва от самото Сдружение на общините. Аз съм изумен, че ГЕРБ го нападна, защото управлението на Сдружение на общините са главно хора от Политическа партия ГЕРБ и това е тяхно предложение, което ние единствено вкарваме в Народното събрание ", сподели Василев.
Източници: dariknews.bg, " 24 часа "